مصطفی سالاری روز دوشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر افزود: در این ارتباط با توجه به ظرفیت های موجود میزان مشارکت اینترنتی روستاهای استان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن مطلوب پیش بینی می شود.
وی اضافه کرد: به دلیل کوچکتر بودن ابعاد روستاها و وجود دهیاران فعال، کار سرشماری و آمارگیری در آنها آسان تر خواهد بود.
وی بیان کرد: در جریان سرشماری عمومی نفوس و مسکن ممکن است روستاییان شهرنشین آمار سرشماری خود و اعضای خانواده شان را به منظور افزایش جمعیت و به دنبال آن اعتبارات روستایشان، روستایی ارائه کنند که در این ارتباط تدابیر لازم پیش بینی شده است.
سالاری گفت: برای جلوگیری از این مهم و با هدف اعمال شیوه کنترلی، گرفتن اطلاعات از مدرسه محل ثبت نام دانش آموزان و خانه های بهداشت را بطور جد دنبال خواهیم کرد و چنانچه روستایی شاهد آماری فرار از حد انتظار و غیر واقعی باشد، سرشماری آن ابطال خواهد شد.
وی یادآور شد: در این زمینه روز پنجشنبه هفته جاری نشستی با دهیاران استان بوشهر برگزار خواهیم کرد.
سالاری تاکید کرد: با حل مشکل سامانه اینترنتی نفوس و مسکن در استان بوشهر نسبت به اینکه این سرشماری در سطح روستاهای استان بطور ۱۰۰درصد الکترونیکی انجام شود، خوشبین هستیم .
سالاری گفت: از دستگاههای اجرایی انتظار داریم با بهره مندی از امکانات سخت افزاری و دسترسی مطلوب خود به اینترنت، به سرشماری در سطح روستاها و شهرهای استان بوشهر کمک کنند.
استاندار بوشهر ادامه داد: در برخی شهرستانهای استان بویژه مناطق جنوبی که جمعیت کارگری زیادی دارند امسال با سرشماری الکترونیکی و انجام این اقدام با استفاده از کد ملی سرپرست خانوارها، چنانچه کارگری در سرشماری استان بوشهر ثبت نام کند، خانواده وی قادر به انجام سرشماری در محل سکونت خود نخواهند بود.
وی افزود: به همین دلیل جمعیت کارگری شاغل در این مناطق، از استان محل سکونت خانواده خود اقدام به مشارکت در سرشماری کنند.
سالاری بیان کرد: افراد شاغل در استان بوشهر که خانواده آنها ساکن استان بوشهر نیستند نباید به عنوان ساکن استان شناخته شوند که این امر به صحت و اطمینان سرشماری کمک خواهد کرد.
سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در دو مرحله اینترنتی و حضوری اجرا می شود که مرحله اینترنتی از ۳ تا ۲۴مهرماه جاری و مرحله حضوری آن از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان امسال برگزار می شود.

منبع: ایرنا