شرکت پایانه‌های نفتی ایران شرکت نفت و گاز ایرانی است که در زمینه ذخیره‌سازی، بارگیری، انتقال، صادرات و واردات نفت خام، گاز طبیعی، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی، همچنین ارائه خدمات فراساحلی، پشتیبانی و ترابری دریایی فعالیت می‌ کند.

شرکت پایانه‌های نفتی ایران در سال ۱۳۷۸ از دارایی‌های بخش ذخیره‌سازی، بارگیری و صادرات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تأسیس شد. این شرکت هم‌اکنون با دارا بودن ۸۸ شرکت صادراتی زیر مجموعه، بزرگترین شرکت صادرات نفت و گاز ایران می‌باشد. این شرکت همچنین مسئولیت صادرات گاز از میدان پارس جنوبی را بر عهده دارد. شرکت پایانه‌های نفتی دارای ۴ یدک‌کش می‌باشد. همچنین بندر طاهری در ۳۵ کیلومتری عسلویه از جانب شرکت ملی گاز ایران به طور اختصاصی به این شرکت واگذار شده‌است.

بنابراین گزارش، شرکت پایانه‌های نفتی ایران سازمانی است عملیاتی، تخصصی و حرفه‌ای که در حوزه‌های ذخیره‌سازی، اندازه‌گیری، ارایه خدمات آزمایشگاهی، عملیات صادرات و واردات نفت خام، مواد نفتی و میعانات گازی وخدمات دریایی، فعالیت می‌نماید و مأموریت اصلی آن پشتیبانی و کمک به تداوم پایدار تولید نفت و گاز کشور، از طریق فرایندهای عملیات دریافت، ذخیره‌سازی، امتزاج، اندازه‌گیری و سنجش کمی و کیفی، بارگیری و تخلیه (صادرات و واردات) نفت خام و مواد نفتی تولیدی و مبادله‌ای (SWAP)، عملیات پهلودهی و جداسازی کشتی‌های نفتکش و همچنین تکمیل و ارتقای زنجیره ارزش نفت و گاز کشور و ایفای نقش شایسته درپایداری و انعطاف‌پذیری بهینه زنجیره تأمین انرژی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

این گزارش می افزاید: این شرکت در راستای انجام وظیفه خود برای ذخیره سازی نفت خام اعلام کرده است که اقداماتی برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در راستای افزایش تولید نفت ایجاد شده است. روابط عمومی شرکت پایانه های نفتی ایران در این زمینه به نقل از سید پیروز موسوی، مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران نوشته است: “با انجام مراحل ساخت مخازن ۱۰ میلیون بشکه ای گناوه تا پایان امسال، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام کشور افزایش مییابد. مخازن ذخیره سازی نفت خام گناوه پشتیبان صادرات نفت خام از جزیره خارگ است. پروژه ساخت این مخازن به همت بخش خصوصی در دست اجراست که پیش بینی می شود ساخت آنها تا اواخر سال جاری ادامه پیدا کند.”

یادآور می شود: پروژه احداث مخازن نگهداری نفت خام با هدف ظرفیت سازی و افزایش توان ذخیره اقدامی استراتژیک برای استمرار و تداوم تولید پایدار نفت خام و تکمیل و ارتقای زنجیره ارزشی نفت در کشور است. برای نخستین بار بخش خصوصی در زمینه ساخت مخازن در استان بوشهر حضور پیدا کرده و با ساخت این مخازن نفتی جدید در شهرستان گناوه ظرفیت ذخیره ۱۰ میلیون بشکه نفت خام به ظرفیت کشور افزوده می شود. این مخازن قرار است علاوه بر ذخیره سازی نفت خام تولیدی مناطق نفت خیز، نفت تولیدی میادین غرب کارون را نیز که در برنامه افزایشی قرار دارد، ذخیره کند. شهرستان گناوه درشمال استان بوشهر واقع است. جزیره خارگ بعنوان بزرگترین پایانه صادرات نفت کشور از توابع شهرستان بوشهر در فاصله ۵۷ کیلومتری شمال غرب بوشهر در آبهای خلیج فارس قرار دارد.

منبع: خبرگزاری شبستان