معاون گمرکات استان بوشهر در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی استان گفت: در نیمه نخست امسال بیش از ۲۰ میلیون تن کالا از گمرک‌های استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۱ درصد افزایش دارد.

بهروز قره‌بیگی با اشاره به این‌که میعانات گازی ۴۵درصد صادرات کالای غیر نفتی را به خود اختصاص داده است، افزود: در نیمه نخست امسال ۹ میلیون و ۵۹۷ هزار تن میعانات گازی به ارزش سه میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان این‌که در استان بوشهر ۱۵ گمرک فعال است، افزود: در نیمه نخست امسال هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصولات پتروشیمی به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرک‌های استان بوشهر صادر شده است.

 معاون گمرکات استان بوشهر با اشاره به این‌که ۳۸ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی مربوط به محصولات پتروشیمی است، تصریح کرد: در نیمه نخست امسال هفت میلیون و ۶۵۴ هزار تن محصولات پتروشیمی به ارزش سه میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷ درصد افزایش دارد.

قره‌بیگی کالاهای معدنی، مصالح ساختمانی و محصولات کشاورزی و شیلاتی را از دیگر محصولات صادراتی عنوان کرد.

معاون گمرکات استان بوشهر همچنین بدون اشاره به میزان واردات کالا، از کاهش ۳۵درصدی واردات کالا در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان