به گزارش دوراهک ،سید کمال‌الدین شهریاری با اشاره به مناطق آزاد در کشور اظهار داشت: در سال ۷۲ قانون اولیه مناطق آزاد تصویب شد من در مجلس سوم و عضو کمیسیون خاص رسیدگی به لایحه‌ی چگونگی اداره‌ی مناطق آزاد انتخاب شدم.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در آن زمان سه منطقه کیش، قشم و چابهار در لایحه دولت برای ایجاد مناطق آزاد منظور و پیش‌بینی شدند.

وی ادامه داد: در آن زمان اهدافی برای مناطق آزاد پیش‌بینی شد که اهداف در راستای تأمین منافع ملی بود که در این اهداف توسعه صادرات، انتقال فنّاوری در کشور، افرایش اشتغال در مناطق محروم مرزی بود اگر محقق می‌شد برای کشور مفید بود.

شهریاری بیان داشت: نمایندگان در این زمینه رأی بالا دادند و سه منطقه کیش، قشم و چابهار به‌عنوان مناطق آزاد شناخته شدند که بیش از ۲۳ سال از عمر آن می‌گذرد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر هفت منطقه آزاد در کشور داریم که طرح لایحه آزاد در مجلس هم موافقین و هم مخالفین سفت و سختی دارد و علت این است که در این ۲۳ سالی که از اولین قانون و تأسیس مناطق آزاد می‌گذرد احساس می‌شود که این مناطق آزاد گرچه برای محدوده و حومه خودشان باعث رشد و توسعه شده‌اند اما برای کشور خیلی پیامدهای توسعه‌ای نداشته‌اند.

وی افزود: برخی از نمایندگان در مجلس هستند می‌گویند مناطق آزاد بدرد کشور نمی‌خورد و با آن مخالفت می‌کنند نمایندگانی هم هستند که با ایجاد مناطق آزاد در کشور موافق هستند به همین دلیل طرح ایجاد مناطق آزاد هم موافقین و هم مخالفینی دارد این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس رسیدگی شده گزارش آن اعلام و در نوبت صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرارگرفته است.

شهریاری بیان داشت: احساس می‌کنم نمایندگان نگاه منطقه‌ای برای مناطق آزاد دارند از بعد نگاه منطقه‌ای آن‌ها که در مناطق آن‌ها لایحه‌ی منطقه‌ی آزاد وجود داشت با رغبت بیشتری دنبال رأی آوردن بودند و آن‌هایی که در استانشان مناطق آزاد پیش‌بینی‌نشده بود رغبتی به رأی دادن به مناطق آزاد نداشتند باید تلاش شود و نمایندگان را با رایزنی اقناع و آرای آنها را جلب کرد.

منبع :فارس