مصطفی سالاری در همایش تجلیل از آتش‌نشانان بنادر کل کشور در بوشهر با بیان اینکه بنادر استان بوشهر از نظر راه‌اندازی تجهیزات بندری عملکرد خوبی داشتند، اظهار داشت: شرایط و موقعیت استان بوشهر به گونه‌ای است که اگر ظرفیت بهره‌مندی از دریا را از مردم بگیریم با چالش‌های اجتماعی، امنیتی و اقتصادی زیادی مواجه می‌شویم.

وی افزود: سابقه تجارت در بندر بوشهر طولانی است و آن سابقه از امروز هم درخشان‌تر بوده است، در زمان گذشته بازرگانان بوشهری پیشگام در عرصه‌های مختلف آموزشی هم بودند و بسیاری از آموزش‌های عمومی را بازرگانان در بوشهر آغاز کردند.

استاندار بوشهر با بیان اینکه ۳ هزار لنج در استان بوشهر فعالیت دارند، گفت: در این لنج‌ها ۱۸ هزار نفر مشغول کار هستند و اگر خانواده این افراد را هم محاسبه کنیم، ۱۰ درصد کل جمعیت استان بوشهر به طور مستقیم از دریانوردی امرار معاش می‌کنند.

سالاری تصریح کرد: در کنار سایر فعالیت‌های حوزه دریا و دریانوردی در کل، ۳۰ درصد مردم استان بوشهر از طریق فعالیت‌های مرتبط به دریا و دریانوردی امرار معاش می‌کنند و این موضوع حساسیت کار سازمان بنادر و دریانوردی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه بنادر مهم موجود در استان بوشهر از نظر اقتصادی برای شهرهای ساحلی اهمیت زیادی دارند، گفت: نگاه اجتماعی به اسکله‌های موجود در استان اهمیت زیادی دارد اگر برخی اسکله‌های بازده اقتصادی ندارند آمادگی داریم تا کاری کنیم که رونقش یابند و نقش مهم ملی و محلی خود را ایفا کنند.

استاندار بوشهر با اشاره به اهمیت جایگاه گردشگری دریایی گفت: در عرصه گردشگری دریایی فعالیت‌های خوبی شروع شده به طوری که با حمایتی که سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرده قرار است ۱۰۰ سوئیت شناور به عنوان هتل در دریا احداث شود تا بوشهر را به قطب گردشگری دریایی تبدیل کنیم.

لازم به ذکر است در ادامه این همایش از آتش‌نشانان، کارشناسان ایمنی، ایستگاه‌های برتر آتش‌نشانی و فعالان نمونه حوزه آتش‌نشانی و ایمنی بنادر کل کشور تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری فارس