رئیس شورای اسلامی روستای نظرآقا از توابع شهرستان دشتستان گفت جمعی از کشاورزان بخش های مرکزی و سعدآباد به منظور انتقال فریادهای مظلومانه کشاورزان به مسوولان برای تسریع در ساخت سد دالکی گرد هم آمدند.

هاشمی پور افزود در این نشست کمیته ای متشکل ازده نفر از کشاورزان برای پیگیری امور تشکیل شد.

نائب رئیس شورای اسلامی وحدتیه هم گفت هم اکنون حداکثر در سال دو نوبت طبق برنامه زمانبندی آب به نخیلات اختصاص می یابد که این وضعیت خیلی بحرانی است به گونه ای که برخی از نخیلات خشک شده اند.

محمد دایتی افزود با ساخت سد دالکی بیش از دو میلیون اصله نخل در حوزه های دالکی، وحدتیه، آبپخش و اراضی پایین دست نجات می یابند و راه اندازی این سد در تامین آب اشامیدنی برخی روستاها، کنترل سیلابها، تولید برق و آبیاری مزارع نیز می تواند بسیار موثر باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هم گفت سد دالکی با تمام مجوزهای قانونی و رفع معارضان و پرداخت خسارت اراضی پیرامونی دردست اجراست، اما به علت موانع و مشکلات مالی عملیات اجرایی آن به کندی با پیشرفت ده درصد صورت می گیرد.

شاپور رجایی با اشاره به تامین نشدن منابع مالی پیش بینی شده هم از بخش سهم دولت و هم آورده سرمایه گذار افزود تنها ده درصد اعتبار دولت در سال گذشته تخصیص یافت و از سهم پیمانکار نیز که باید ۷۰۰ میلیارد ریال آورده داشته باشد تاکنون نتوانسته آن را تامین کند.

 وی گفت موافقت نامه پرداخت تسهیلات ۴۰۰ میلیارد ریالی توسط یکی از بانک های عامل برای سرمایه گذار گرفته شده است.

رجایی افزود تا کنون ۱۱۰ میلیارد ریال از بخش خصوصی و ۴۰ میلیارد ریال از بخش دولتی در این سد هزینه شده است.

سد دالکی با ظرفیت ذخیره ۲۸۰ میلیون مترمکعب آب از جنس سد خاکی در چهل کیلومتری شهر برازجان روی رودخانه دالکی در دست ساخت است که با اجرای آن بیش از ۱۲ هزار هکتار از نخلستان ها و زمین های زارعی منطقه دشتستان آبیاری می شود.

شهرستان دشتستان با چهار میلیون اصله نخل قطب تولید خرمای کشور است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان