به گزارش دوراهک، معاون سرمایه‌گذاری و گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر ظهر امروز در آیین افتتاح بوم‌گردی بردخون اظهار داشت: صنعت گردشگری و ایران‌گردی در اولویت برنامه‌های این اداره‌کل قرار دارد و برای گسترش آن با همه توان اقدام می‌کند.

ناصر امیرزاده افزود: به‌منظور توسعه گردشگری، جذب مسافران و گردشگران، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، درآمدزایی و حفظ فرهنگ سنتی و بومی محلی دومین اقامتگاه بومی‌گردی استان در روستای نرکو بردخون به بهره‌برداری رسید.

وی اضافه کرد: بردخون جاذبه‌های گردشگری بسیاری برای جذب گردشگر دارد و این اقامتگاه روستایی فضای مناسبی برای استراحت و اسکان مسافران و گردشگران، استفاده از محیط روستا و آشنایی با زندگی بومی مردم فراهم می‌کند و موجب ایجاد اشغال می‌شود.

امیرزاده با بیان اینکه برای راه‌اندازی و تقویت این اقامتگاه‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم، ادامه داد: برای هر کدام از روستاییان که متقاضی احداث این اقامتگاه‌ها باشد تسهیلاتی در نظر می‌گیریم و از طریق صندوق کارآفرینی امید پشتیبانی لازم صورت می‌گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دیّر نیز گفت: شهرستان دیّر قابلیت جذب گردشگر را دارد که نیاز است دولت با مشارکت بخش خصوصی اقداماتی در زمینه معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های جذب گردشگر داشته باشد.

ابطحی با اشاره به وجود جاذبه‌های طبیعی فراوان در منطقه، تصریح کرد: می‌توان با تبلیغات و فرهنگ‌سازی جاذبه‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کرد و با ایجاد مراکز اسکان، مشارکت سازمان‌های مردم نهاد، برگزاری همایش گردشگری و شناسایی و معرفی جاذبه‌های گردشگری زمینه جذب گردشگران فراهم می‌شود.

وی خواستار چاپ بروشور و کتاب ویژه شهرستان دیّر شد و گفت: امسال شاهد افزایش گردشگر و مسافر در شهرستان بودیم که امیدواریم با افزایش امنیت مسافران و تشکیل کمیته گشت دریایی بر تعداد آنان افزوده شود.

بخشدار بردخون هم گفت: بردخون پتانسیل‌های بالای گردشگری دارد که وجود یک‌هزار و ۲۰۰ رأس آهو در منطقه حفاظت‌شده مند، جزایر سه‌گانه، تخم‌گذاری پرندگان در جزایر، وجود لاک‌پشت‌ها و وسیع‌ترین قسمت تخم‌گذاری آن‌ها در جزایر، جنگل حرا، کوه نمک جاشک، مزارع کشاورزی، آبشار گزخون، سواحل زیبا و رودخانه مند بخشی از جاذبه‌های این منطقه برای استفاده مردم است.

حیدر عمرانی افزود: تلاش می‌کنیم نیازهای مسافران و گردشگران در منطقه رفع شود و فرهنگ بومی مردم احیا، حفظ و در معرض دید و بهره‌مندی همگانی قرار گیرد.

مدیر اقامتگاه بوم‌گردی نرکو هم گفت: هدف از راه‌اندازی این اقامتگاه معرفی زندگی سنتی مردم، آشنایی با مسکن و غذاهای محلی، بازدید از جاذبه‌های گردشگری منطقه و حضور در فضای طبیعی روستا است.

محمدرضا فولادی افزود: برای آماده‌سازی و راه‌اندازی این مرکز حدود ۸۰۰ میلیون ریال هزینه شده است که امیدواریم فاز دوم این اقامتگاه که حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد به‌زودی افتتاح شود.

منبع: فارس