بهنام نوروزی صبح امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیران اقتصادی استان بوشهر با بیان اینکه رونق در گمرکات استان بوشهر ایجاد شده اظهار داشت: این استان از ظرفیت بالایی در امر تجارت دریایی برخوردار است و گمرکات نقش مهمی در ارائه خدمات ویژه در امر صادرات و واردات دارند.

وی با بیان اینکه سامانه جامع گمرکی نقش مهمی در سالم سازی فعالیت گمرکی دارد تصریح کرد: اکنون ۵ گمرک استان بوشهر به این سامانه مجهز شده که مابقی گمرکات هم براساس برنامه‌ زمان‌بندی به سامانه جامع گمرکی متصل می‌شود.

مدیرکل گمرکات استان بوشهر با بیان اینکه سامانه جامع امور گمرکی امکان سوء استفاده‌های مالی در گمرک را از بین برده است تاکید کرد: با اجرای سامانه جامع امور گمرکی پرداخت حقوق دولت به ‌صورت الکترونیک انجام شده  و امکان سوء استفاده‌های مالی در گمرک از بین رفته است.

 نوروزی افزود: با اتصال مستقیم این سامانه  به بانک و استفاده از پرداخت الکترونیک در این سامانه، هر واریز وجه مربوط به یک اظهارنامه بوده و امکان سوءاستفاده آن برای اظهارنامه دیگری در کل کشور وجود ندارد.

وی  مهم‌ترین فعالیت گمرک در زمینه مالی، دریافت حقوق دولت از وارد‌کننده و واریز وجه آن بر مبنای تعاریف قانونی در حساب‌های مختلف خزانه دانست و گفت: در همین راستا سامانه جامع گمرکی با یکپارچه‌سازی فعالیتها به ‌طور مشخص عوارض، مالیات، حقوق گمرکی و سود بازرگانی را از هم تفکیک می‌کند.

 مدیرکل گمرک بوشهر با بیان اینکه ۵۵۰ میلیارد ریال از درآمدهای گمرکی به خزانه استان بوشهر واریز شده است، خاطر نشان کرد: ۵۵۰ میلیارد ریال از درآمدهای گمرکی کسب در گمرکات استان بوشهر در سال گذشته  به حساب خزانه استان بوشهر واریز شده است.

نوروزی افزود: درآمد مصوب استانی گمرکات استان بوشهر در سال گذشته، ۳۸۰ میلیارد ریال پیش بینی شده بود که خوشبختانه درآمد تحقق یافته گمرک در این بخش با ۱۴۵ درصد به ۵۵۰ میلیارد ریال افزایش یافته  است.

وی به درآمد گمرکات استان بوشهر در پنج ماهه امسال اشاره کرد و  اظهارداشت: درآمد  گمرکات استان بوشهر در مدت یاد شده ۹ هزار  و ۱۳۷ میلیارد ریال معادل ۹۱۳ میلیون تومان بوده است.

 مدیرکل گمرک بوشهر تصریح کرد: طی مدت مذکور حدود ۴۵۴ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر ۸۷۴ میلیون دلار کالا  از گمرکات استان بوشهر وارد کشور شده است.

نوروزی بودجه استانی اختصاص یافته به گمرکات استان بوشهر را کافی ندانست و گفت: متاسفانه هم اکنون بخش عمده‌ای  از زیرساخت‌ها و ساختمان‌های گمرک در سراسر استان بوشهر فرسوده و مستهلک است و نیازمند بازسازی بوده و تخصیص این اعتبارات جوابگوی حجم فعالیت‌های مورد نظر نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم