حمزه اعتماد روز پنجشنبه در جلسه ساماندهی بندر و اسکله شهر دیر افزود: در چند سال اخیر ۵۰۰میلیارد ریال برای آماده سازی زیرساخت های بندر تجاری دیر سرمایه گذاری شده است.
وی اضافه کرد: اکنون شهرستان دیر در زمینه های صید و صیادی در ردیف بزرگترین بنادر کشور است و در زمینه صادرات کالاهای غیرنفتی نیز فعالیت خوبی دارد.
فرمانداردیر در باره لایروبی بندرتجاری دیر بیان کرد: لایروبی بندر با پیگیری های زیاد به تصویب رسیده و اعتبار اختصاص یافته به آن حدود ۸۰میلیارد ریال است که درآینده نزدیک اجرایی خواهد شد.
وی در ارتباط با کمبود اعتبارات شهرستان برای ایجاد امکانات در بندر و اسکله گفت: اعتبارات شهرستانی برای زیرساخت ها و ایجاد امکاناتی نظیر اطفای حریق، لایروبی و آماده سازی اسکله الی شمالی کافی نیست و مسئولان باید اعتبارات استانی و ملی جذب کنند.
اعتماد افزود: اداره بندر و دریانوردی شماری نیروی اداری از طریق آزمون استخدام کرده که باید هرچه زودتر وضعیت آنان تعیین تکلیف شود.
وی گفت: اسکله روستای الی شمالی محل بسیار خوبی برای پهلوگیری شناورهای باری است که با رفع برخی موانع، شناورهایی که بار تجاری خود را تخلیه می کنند، می توانند برای پهلوگیری به آن مکان منتقل شوند.
فرمانداردیر افزود: مسئولان شیلات و اداره بندر با همکاری همدیگر برای کاهش بار ترافیکی شناورها در موج شکن، شناورهای غیر فعال و متروکه را شناسایی و آنها را به مکان دیگری انتقال بدهند.
در این نشست اعضای جلسه نظرها و پیشنهادهای خود را پیرامون ساماندهی اسکله و بندر دیر بیان کردند.
در تیرماه سال گذشته براثر آتش سوزی ۱۹شناور باری و صیادی در اسکله بندردیر از بین رفت که میزان خسارت این آتش سوزی ۱۱۰میلیاردریال اعلام شد.
در بندردیر(dayyer) در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بوشهر به عنوان بزرگترین بندر صیادی جنوب کشور بیش از ۴۰۰ شناور در زمینه سفاری و صیادی مشغول فعالیت هستند.

منبع: ایرنا