نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از اجرای پایلوت طرح آبیاری نوین در بخش آبپخش گفت: با توجه به شرایط بحرانی که استان بوشهر در زمینه منابع آبی دارد، اصلاح روش سنتی غرقابی و اجرای شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی در این استان لازم است.
محمد باقر سعادت افزود: در این ارتباط دولت با توجه ویژه ۵۰۰ میلیون دلار برای تغییر شیوه آبیاری در بخش کشاورزی تخصیص داده است.
وی با بیان اینکه اجرای طرح اصلاح شیوه سنتی آبیاری نخیلات در سطح ۱۷۰ هکتار بصورت پایلوت در منطقه آبپخش شهرستان دشتستان با روش های جدید آبیاری، روند مطلوبی دارد، بیان کرد: اعتباراتی که برای این طرح تاکنون هزینه شده از محل اعتبارات استانی بوده که برای تامین اعتبار ملی نیز در حال پیگیری هستیم.
فرماندار دشتستان نیز گفت: اجرای طرح تحول کشاورزی و تغییر شیوه آبیاری به عنوان مهمترین طرح اقتصاد مقاومتی در این شهرستان به شمار می آید.
ارسلان زارع با اشاره به روند بسیار خوب طرح پایلوت آبیاری در نخیلات آبپخش اضافه کرد: در سعدآباد نیز این طرح آماده اجراست و در سطح شهرستان استمرار خواهد داشت.
وی ادامه داد: این طرح با مشارکت و استقبال خوب کشاورزان روبرو شده که تشکیل تعاونی تولید یکی از مهمترین اقدام ها در این طرح است.
مدیر جهاد کشاورزی دشتستان نیز گفت: طرح پایلوت ۱۷۰ هکتاری آبپخش ۶۰درصد پیشرفت عملیات زیربنایی دارد و کل اعتباری که در این طرح هزینه خواهد شد ۷۰میلیارد ریال از منابع دولتی برآورد شده است.
حمیدرضا جهانبخش افزود: از مزایای اجرای این طرح علاوه بر کاهش مصرف آب، افزایش راندمان آب در واحد سطح، احیای نخیلات، ارتقای کیفیت محصول، امکان میانه کاری و تغییر واریته های خرمای موجود خواهد بود.
وی اضافه کرد: در صورت استفاده از این طرح علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصول خرمای نوع کبکاب امکان استفاده از درختان دیگر و واریته های دیگر خرما نظیر مجول که در بازارهای جهانی سودآور و پررونق است، فراهم خواهد شد.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز گفت: این استان از مناطق گرم و خشک با بارندگی کمتر از ۲۵۰میلی متر است که بویژه با توجه به کم بارشی و خشکسالی های اخیر بیشتر دشت های آن با کم آبی و خشکیدگی سفره های زیر زمینی روبرو شده است.
منوچهر نوذری افزود: در این ارتباط اجرای طرح تغییر شیوه آبیاری برای استفاده صحیح از آب، وکاهش زه آب، ارتقا مکانیزاسیون و افزایش راندمان آب برای نجات کشاورزی در دستور کار دولت قرار گرفته است.
وی اظهارکرد: در این زمینه در مناطقی از شبکه های آبیاری تحت پوشش رودخانه های شاپور، دالکی و باهوش که آب سطحی استفاده می شد، مطالعات اصلاح شیوه آبیاری نخیلات در فاز۱ در سطح ۲۰هزار هکتار انجام شد.
نوذری اضافه کرد:برای مدیریت آب در طرح پایلوت آبپخش که ۱۱۷نفر بهره بردار دارد تعاونی تولید تشکیل شد تا بتواند در آینده مدیریت آب و آبیاری آن را بخوبی انجام دهد.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در وضعیت سنتی موجود، آبیاری نخیلات منطقه سالی ۲ یا ۳ بار انجام می شود که با اجرای این طرح جدید با همان مقدار آب هر ۳ یا ۴ روز یکبار آبیاری صورت خواهد گرفت.
نوذری بیان کرد: برای اجرای طرح جدید در سطح دو هزار و ۴۰۰هکتار تحت پوشش ایستگاه پمپاژ نخلستان در بخش سعدآباد مطالعات فاز ۲ آن انجام شده و آماده اجراست.
وی ادامه داد: مطالعات فاز ۲ اجرای شش هزار و ۵۰۰ هکتار در آبپخش، یکهزار و ۲۰۰هکتار شبکه آبیاری کلل و هشت هزار و۷۰۰هکتار آبیاری زهکشی شبانکاره تحت پوشش سد رئیسعلی دلواری نیز در دستور کار است.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: قرارداد این طرح مطالعاتی در یک ماه آینده منعقد خواهد شد.
نوذری گفت: در مورد شبکه های تحت پوشش رودخانه دالکی با توجه به اینکه هنوز سد احداث نشده و آب آن غیر قابل تنظیم و مدیریت است، اجرای طرح آبیاری نوین امکان پذیر نیست.
در استان بوشهر بیش از شش میلیون اصله نخل وجود دارد که هم اکنون روش سنتی آبیاری آنها غرقابی است.
این نخیلات با تولید سالانه ۱۵۰ هزار تن خرما نقشی مهم در اقتصاد و اشتغال استان بوشهر دارند.

منبع: ایرنا