گویش‌های استان بوشهر از گویش‌های شاخه جنوبی از خانواده زبان‌‌های ایرانی غربی است که به لحاظ قدمت و حفظ اصالت و شباهت‌های فراوانی که در حوزه واژگان و ساختار به فارسی میانه دارند در خور توجه‌اند این گویش‌ها به دلیل تعداد رو به کاهش گویش‌ور و نیز تأثیر فزاینده زبان رسمی در معرض نابودی هستند و در زمره گویش‌های درخطر طبقه‌بندی می‌شوند

دکتر مرصع صیادی مدیر پژوهشی طرح نرم‌افزار گویش‌های استان بوشهر به خبرنگار فارس در بوشهر گفت: به‌منظور حفظ و نگهداری گویش‌های استان بوشهر و همچنین شناساندن این فرهنگ معنوی به دیگر افراد جامعه نرم‌افزار گپ را طراحی کردیم ابتدا با ۱۰ هزار واژه و در ورژن‌های بعد با واژگان و قابلیت بیشتر ارتقا دادیم، اکنون این اپلیکیشن دارای بیش از ۳۰ هزار واژه گویشی از بوشهر دشتستان، بردستان و دشتی است.

وی بیان کرد: علاقه‌مندان با وارد کردن واژه فارسی در قسمت جستجو می‌توانند واژه‌های گویشی در مناطق فوق با تلفظ آن را دریافت کنند.

محقق بوشهری بابیان اینکه  این طرح با همکاری روابط عمومی پارس جنوبی تاکنون توانسته تا این مرحله به اجرا درآید، گفت: اکنون در حال ترجمه واژگان هستیم و امیدواریم با این کار بتوانیم فرهنگ و میراث معنوی و زبانی استان باستانی بوشهر را به تمام جهان معرفی کنیم.

وی با ابراز خرسندی و قدردانی از مردم استان بوشهر گفت: عشق و علاقه گویش‌وران به ثبت و ضبط فرهنگ و زبانشان و همچنین همکاری بی‌دریغ‌شان ستودنی است، این نرم‌افزار بر اساس فونتیک IPA نوشته‌شده و سعی شده تمامی واژگان گویشی آوانگاری شده و در مقابل آن فارسی معیار نیز نگاشته شود.

صیادی افزود: در ورژن‌های بعدی تلفظ تک‌به‌تک واژگان با گویش‌وران آن گویش ضبط خواهیم کرد که این نیز بهترین شکل ممکن در تلفظ واژه است.

منبع: خبرگزاری فارس