از صبح امروز ۲۰ شهریور ۹۵ و پس از بهره برداری کامل از نیروگاه اتمی بوشهر یک، روس اتم کلنگ احداث نیروگاه اتمی بوشهر ۲ را با حضور مقامات کشورمان بر زمین کوبید.

بنابراین گزارش،‌ طبق خبر ایرنا، اسحاق جهانگیری صبح شنبه در جریان سفر به استان بوشهر پس از حضور در نیروگاه بوشهر در محل یادمان شهدای گمنام در این نیروگاه حضور یافت و با نثار تاج گل، به مقام همه شهیدان ادای احترام کرد.

وی سپس در اتاق کنترل اصلی نیروگاه بوشهر حضور یافت و با توضیحات رییس سازمان انرژی اتمی و رییس نیروگاه بوشهر، از آخرین تحولات و ظرفیت های این نیروگاه مطلع شد.

معاون اول رییس جمهوری در دفتر یاد بود نیروگاه اتمی بوشهر نوشت: «توفیق نصیب شد که بازدیدی از نیروگاه اتمی بوشهر داشته باشیم که هم زمان احداث عملیات اجرایی نیروگاه جدید نیز آغاز می شود. به حمدالله به همت نیروهای متخصص، تولید نیروگاه در وضعیت مناسبی است و در ساخت نیروگاه جدید حضور مهندسین و متخصصین ایرانی بیشتر خواهدبود. از زحمات همه عزیزان متشکرم .»

سپس عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت ۱۰۵۷مگاوات با حضور معاون اول رئیس جمهوری آغاز شد.

عملیات ساخت این واحد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سرگئی کرینکو رییس آژانس فدرال انرژی اتمی روسیه آغاز شد.

این واحدها دارای استانداردهای ایمنی و راندمان بالاتر و مصرف سوخت کمتر هستند. زمان پیش بینی شده برای احداث واحد دوم ۹سال است و عملیات ساخت واحد سوم ۱۸ماه بعد آغاز خواهد شد.

منابع پیش بینی شده برای ساخت این دو واحد, حدود ۱۰میلیارد دلار است. با راه اندازی این دو واحد، ۲۲میلیون بشکه نفت صرفه جویی شده و از تولید سالانه ۱۴ میلیون تن آلاینده جلوگیری می شود.

با راه اندازی سه واحد نیروگاه اتمی بوشهر حدود ۵ تا ۶ درصد از ظرفیت تولید برق کشور از انرژی اتمی خواهد بود.

همچنین با راه اندازی واحدهای فوق روزانه ۲۰۰هزار متر مکعب آب شیرین سازی خواهد شد.

کاهش احتمال ذوب شدن قلب راکتور به میزان یک هزار برابر، کاهش احتمال خروج مواد رادیو اکتیو به میزان ۱۰۰ برابر، افزایش عمر نیروگاه از ۴۰ به ۶۰ سال و افزایش راندمان به بیش از ۹۰ درصد, از ویژگی های واحدهای جدید نیروگاه بوشهر است.

معاون اول رئیس جمهوری به همراه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات وفناوری برای افتتاح عملیات اجرایی ساخت نیروگاه دوم و سوم هسته ای بوشهر، به این استان سفر کرده است.

به گزارش شبستان،‌ در بیانیه روس اتم یادآوری شده است: در قرارداد نهایی شده ساخت دو واحد پیش بینی شده است.

سرگئی کریینکو رئیس روس اتم سرپرستی هیات روسی را در برنامه آغاز ساخت دو واحد نیروگاهی در بوشهر بر عهده دارد که والری لی مارنکو مدیر شرکت اتم استروی اکسپورت پیمانکار ساخت نیروگاه نیز به ایران سفر می کند.

توسعه نیروگاه هسته ای بوشهر در چارچوب نقشه راه گسترش روابط ایران و روسیه و پس از تکمیل مرحله اول مورد توافق قرار گرفت.

همچنین علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز دهم شهریور ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری صدا و سیمای مرکز قزوین اعلام کرد:عملیات ساخت دو نیروگاه جدید هسته ای در بوشهر از بیستم شهریورماه جاری آغاز می شود.

وی یادآورشد: مدت زمان پیش بینی شده برای ساخت این نیروگاه ها ۱۰سال است.

صالحی افزود: با ساخت این نیروگاه ها سالیانه شاهد صرفه جویی۲۲میلیون بشکه نفت در کشور خواهیم بود.

وی حجم سرمایه گذاری مربوط به این دو نیروگاه ها را ۱۰میلیارد دلار اعلام کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی از مشارکت همتایان روسی در ساخت این دو نیروگاه ها خبر داد و گفت: در قرارداد همکاری با طرف های روس به استفاده از توان فنی صنایع داخلی در اجرای این طرح توجه شده است.

صالحی با اشاره به توانمندی های کشور در حوزه انرژی هسته ای، افزود : با توجه به نیازهای کشور و در راستای تامین منافع عمومی درحوزه های مرتبط با انرژی، صنعت، کشاورزی و پزشکی در۱۰ سال آینده اعتبارهای ویژه ای به صنایع هسته ای اختصاص می یابد.

هم اینک تنها واحد نیروگاه اتمی کشور با یکهزار مگاوات تولید برق در منطقه هلیله و بندرگاه در فاصله ۲۵کیلومتری شهر بوشهر واقع شده است.