نصرالله ابراهیمی گفت : آیین های استان بوشهر قابلیت ثبت ملی را دارند زیرا که منحصر به فرد هستند و مشارکت مردمی در آنها زیاد است .
 
معاون میراث فرهنگی استان بوشهر گفت : هیا مظلوم که بعد از مراسم سینه زنی سنتی بوشهر برگزار می گردد و مبدع آن خود مردمان بوشهر بوده اند و در سایر استانها نیز به تقلید از عزاداران بوشهری گاهاً با اعمال سلایق مردم این سبک را اجرایی می کنند .
 
وی ادامه داد :  شکل صحیح هیا مظلوم بدین گونه است که اصولاً تعداد ۷ الی ۹ نفر به اصطلاح سر(جلو) می ایستند و باقی افراد به طور معمولاً برابر ، تقسیم و پشت سر آخرین نفر در سمت راست و آخرین نفر در سمت چپ قرار گرفته و همانند قطار یک ردیف را تشکیل می دهند و دستها به صورت کشیده پشت کمر یکدیگر زنجیروار می نهند و مسافتی را طی می کنند .
 
ابراهیمی همچنین گفت : نوحه پامنبری یکی دیگر از آیین های زیبای عزاداری سنتی مردم استان بوشهر است که در ایام محرم قبل ار سخنرانی مذهبی کنار منبر به صورت جمعی و با سبکی خاص اجرا می شود.
 
وی به مشارکت مردمی در آیین های مذهبی اشاره کرد و گفت : آیین های مردمی در بوشهر نوعی همبستگی را شکل می دهد و باعث آن می شود که مردم به یکدیگر محبت بیشتر پبدا کنند و حس مشارکت پذیری شان در کارهای گروهی زیاد تر شود.
 
لازم به ذکر است که مراسم آیینی  هیا مظلوم یا بر حیدری با شماره ۱۲۱۹ و پامنبری با شماره ۱۲۱۵ به ثبت رسیده اند.

منبع: خبرگزاری میزان