وی روز شنبه درگفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی در بندرگناوه افزود: هرسال برنامه ای برای پاسداشت ایثارگرانی که در دوران هشت سال دفاع مقدس برای حفظ میهن و دین جانفشانی کردند انجام می دهم و امسال نیز با همین هدف تصمیم گرفتم جزیره خارگ را که در زمان جنگ تحمیلی ۲۸۰۰ بار توسط هواپیماهای رژیم بعثی صدام بمباران شد را به عنوان مبدا شنا انتخاب و درگناوه به پایان برسانم.
دشمن زیاری افزود: در کنار اهداف یادشده، تلاش کردم تا رکورد جهانی جابه جا و نام ایران برجسته و پرآوازه تر شود.
وی که نماینده موسسه گینس در ایران است و با آنان همکاری دارد، گفت: مسیر آبهای ساحلی خلیج فارس از جزیره خارگ تا گناوه را به مسافت ۳۴ کیلومتر در مدت زمان ۱۵ ساعت مفید بصورت مداوم شنا کردم و رکوردی جدید در جهان بدست آوردم.
وی یادآورشد: مسیر طی شده را ساعت ۴ بامداد از جزیره خارگ آغاز و ۲۲ شب در گناوه به پایان رساندم.
دشمن زیاری با بیان اینکه گینس به منظور حفظ سلامت افرادی که قصد رکورد زدن دارند، تمهیدات جدیدی اندیشیده است، افزود: دراین ارتباط برای ثبت رکورد استقامت نظیر شنا، هر یک ساعت شنا کردن پنج دقیقه استراحت انجام می شود و این پنج دقیقه جزو ۱۵ ساعت محاسبه نمی شود.
وی یادآورشد: در مسیر یادشده براساس قوانین گینس دو قایق پشتیبانی و تدارکاتی، غریق نجات و پزشک به همراه فیلمبرداران من را همراهی کردند.
وی که کارشناس ارشد عمران، استاد دانشگاه و عضو نظام مهندسی استان بوشهر است ،گفت: این برنامه را با هماهنگی موسسه گینس، وزارت ورزش و جوانان و اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر و شهرستان گناوه انجام دادم و مستندات تصویری و مدارک این رکورد را به آن موسسه ارسال کردم تا پس از تائید در آن موسسه ثبت شود.
وی که صاحب رکورد ثبت شده سریع ۱۰۰ متر طناب زنی در حال حرکت در جهان در مدت زمان ۱۴ ثانیه و ۴۳ صدم ثانیه در گینس است، گفت: درطول سال هر هفته ۶ تا ۷ جلسه تمرین های هوازی تا تکنیکی هر رشته انجام می دهم.
دشمن زیاری اضافه کرد: برنامه های رکورد زنی جدیدی در نظر دارم که اعلام می کنم.
رئیس اداره ورزش و جوانان گناوه نیز با تائید اقدام شناگر گفت: این اداره همکاری لازم با این شناگر در زمینه ثبت رکورد جدید جهانی شنای استقامت مستمر در آبهای آزاد در خلیج فارس از جزیره خارگ تا بندرگناوه به طول ۳۴ کیلومتر را داشته است.
رحمان عمادی افزود: مدارک و مستندات رکورد این شناگر برای تایید به موسسه گینس ارسال شده است.
جزیره خارک از توابع شهرستان بوشهر با ۲۰ هزار نفر جمعیت به عنوان بزرگترین پایانه صادرات نفت کشور و شاهرگ اقتصاد ایران در ۳۴ کیلومتری شمال غربی بندر گناوه در شمال استان بوشهر واقع است.