به گزارش دوراهک ،آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری پیش از ظهر امروز در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه امام خمینی(ره) بوشهر با اشاره به توسعه حوزه علمیه در سال‌های اخیر گفت: در سال‌های گذشته در حوزه علمیه استان بوشهر به لحاظ عمرانی ۱۳۵ هزار متر فضای آموزشی، خوابگاهی و … ساخته شده است.

وی ولایتمداری، علم و پژوهش، دفاع از کیان اسلامی و مکتب اهل بیت(ع) را  از شاخصه‌های مهم حوزه انقلابی دانست و اظهار داشت: تمامی مدارس علمیه استان بوشهر طبق فرمان مقام معظم رهبری اساس کار خود را بر ولایتمداری و انقلابی‌گری گذاشته‌اند بر همین اساس حوزه مثل قرارگاهی آسمانی انقلاب است که در مقابل تهاجمات استکبار می‌ایستد و در خط مقدم قرار دارد و این همان نکته مهمی است که رهبر معظم انقلاب نسبت به آن تاکید دارند.

امام جمعه بوشهر روحانیت را دارای شاخصه و ابعاد وجود دانست و تصریح کرد: علم و معارف اسلامی یکی از این ابعاد است که باید در این راه کوشید و دقیق کار کرد همچنین تهذیب نفس و اخلاق از دیگر ابعاد است و باید درس‌های اخلاق و معارف در حوزه اصل باشد که به همین شکل هم است.

وی ویژگی طلبه مهذب را خواندن نماز شب، تقوا، پاک و متخلق بودن عنوان کرد و گفت: اگر ذره‌ای انسان در حوزه تهذیب دچار اشکال شود بخش مهمی از علوم را از دست می‌دهد.

صفایی بوشهری داشتن نظم و انضباط را از دیگر ابعاد و شاخصه‌های زندگانی روحانیت ذکر کرد و یادآور شد: روحانی بدلیل حجم بالای کار باید بسیار منظم باشد و قوانین مدرسه را رعایت، و خود نیز دارای نظم و انضباط باشد.

این مسؤول با تاکید بر اهتمام طلاب به امر پژوهش گفت: باید در این مدرسه پژوهشگر و اساتید پرورش پیدا کنند و بر اساس چشم‌انداز ترسیم شده باید در پنج سال آینده ۸۰ استاد درجه یک در حوزه تربیت کنیم و استان به لحاظ استاد خودکفا شود و همچنین از امسال بحث مشاوره با قوت بیشتری در مدرسه خواهیم داشت.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه جامعه به روحانیت نیاز دارد اظهار داشت: همه مساجد شهر باید شناسایی و دارای روحانی شوند و اگر مردم مدیریت نشوند حوزه به وظیفه خود به خوبی عمل نکرده است پس در این رابطه باید جهادی کار کرد.

صفایی بوشهری با  اشاره به بیان رهبر معظم انقلاب در دیدار با روحانیان و تاکید معظم له بر حوزه انقلابی اظهار داشت: بصیرت، استکبارستیزی، خادم نظام اسلامی و… از ویژگی‌های حوزه انقلابی است و حوزه‌ای که ساکت باشد، راکد است و کل وقت خود را صرف درس و علم می‌کند و کاری به اسلام، انقلاب، نظام و جهاد ندارد و این حوزه قطعاً حوزه زنده‌ای نیست.

وی با بیان اینکه حوزه انقلابی زنده است گفت: حوزه غیر انقلابی حوزه متروکه است اما حوزه انقلابی حوزه اهل بیت(ع) و علم و جهاد است.

منبع: فارس