حجت الاسلام محمد حمیدی نژاد امام جمعه آبدان در این آئین اظهار داشت: حضور شما در این مجلس به خاطر وجود نور است چون شهدا از نور هستند؛ شهدا ما را دعوت کردند و با ما کار دارند. 

وی اضافه کرد: سال ها از دفاع مقدس گذشته و ما خاطره آن را تازه می کنیم. جنگ تاریکی هم دارد، کشته‌شدن ها و اسارت و … اما روی دیگر جنگ مقدس است و آن جهاد است. 

امام جمعه آبدان تصریح کرد: جنگ ما به دلیل دفاعی بودن مقدس شد؛ جنگ علیه ما برای گرفتن دین ما و گرفتن سرزمین ما یعنی ارزش‌های ما بود. در رأس انقلاب جانشین امام زمان قرار دارد و مردم ما با اطاعت از جانشین امام زمان انقلاب را رقم زدند.

زنده بودن در گرو پایبندی به ارزش‌ها است

وی افزود: هر کسی که حیات مادی دارد زنده نیست، هر چند قوی باشد، از نظر قرآن کسی زنده است که پایبند به ارزش های معنوی باشد. درباره شهدا می فرماید گمان نکنید شهدا مرده‌اند، بلکه حیات یافتند. 

حمیدی نژاد اضافه کرد: وقتی این دو آیه را کنار هم قرار می دهیم، شهدایی که از هر جا ممکن است باشد، پس هر کسی می تواند به آن حیات که خدا می فرماید برسد. این شهید که در روستا پرورش یافته با وجود اینکه نه در کنار پیامبر بوده و نه در کنار روحانی دینی، اما چون اراده کرده بود که زنده شود به این حیات رسید. 

وی ادامه داد: هر کدام مقداری زنده و مقداری زنده هستیم، به اندازه پایبندی به ارزش‌ها، اما شهید کامل زنده است. در یادواره های شهدا شنیده اید که برخی شهدا در خانواده حضور می یابند و کارهای انجام می دهند، ما هم می توانیم با شهدا ارتباط داشته باشیم. هر کسی می‌خواهد نجات یابد یک شهید را بیابد و با او دوست شود تا او را احیا کند. 

اگر ولایت پذیر باشیم به اوج می رسیم

امام جمعه آبدان گفت: چه شد که شهید زنده شد و حیات یافت؟ نه عبادت زیادی داشتند، فقط در حد واجبات، انفاق زیادی هم نداشتند، حج و کربلا و مشهد هم نرفتند. در میان همه کارهایی که می شود انجام داد یک کار شاخص هست که با انجام آن راه صد ساله را یک شبه می توان پیمود. 

وی افزود: در قرآن درباره شیطان می بینیم که با وجود عبادت های زیادی که انجام می داد سقوط می کند. در قرآن از دو انس و جن تجلیل شده است. 

حمیدی‌نژاد بیان کرد: ملاک اوج گرفتن انسان‌ها نزد خداوند چیست؟ بلعم باعورا هم عابدی بزرگ بود، اما خداوند او را مانند سگ می نامد. او کسی بود که با عبادت و نماز مستجاب الدعوه شده بود و در عالم وجود تصرف می کرد. علت آن این بود که هم شیطان و هم بلعم باعورا ولایت پذیر نبودند. اگر ولایت پذیر نباشید با وجود همه عبادت ها به قعر جهنم می رود. 

وی اظهار کرد: اگر ولایت پذیر باشیم به اوج می رسیم و اگر ولایت را نپذیریم با وجود هر عبادتی به قعر جهنم خواهیم رفت. این مخصوص یک زمان خاص هم نیست بلکه در هر زمان می توان با ولایت به این حیات رسید. 

امام جمعه آبدان افزود: در هر زمانی در روی کره زمین یک امام وجود دارد، امام حاضر که بتوانیم با او ارتباط مستقیم داشته باشیم و ما بتوانیم با او روبرو شویم. امام غایب نمی تواند به ما امر و نهی کند، به علت مشکلی که ما داریم. در این زمان و همه زمان ها یک امام حاضر وجود داشته و دارد. 

مراقب فتنه‌های آخرالزمان باشیم

وی ادامه داد: تعیین نواب خاصه توسط امام زمان در عصر غیبت صغری لازم بود تا مردم هدایت شوند. در عصر غیبت کبری امام به علت خطر جانی برای نائب امام فقط مشخصات فرد نائب امام را بیان نمود تا خود مردم او را بشناسند. 

حمیدی نژاد بیان کرد: در هر زمانی پس از غیبت کبری یک نفر به عنوان نائب بودند، تا زمان امام خمینی که حکومت را تشکیل داد و پس او هم امام خامنه ای جانشین امام زمان است و همه علما بر این صحه می گذارند. 

وی اضافه کرد: پذیرفتن ولایت نائب امام زمان لازمه قبولی عبادات و رسیدن به حیات خدایی است. کسانی هستند که روحانی هستند، مجتهد هستند، مردم به ظاهر او نگاه می کنند، نائب امام زمان مجبور است برای آگاهی مردم روشن بگوید که این افراد غلط می کنند. 

امام جمعه آبدان تصریح کرد: مراقب باشیم که در فتنه های آخرالزمان ایمان ما را نبرند. شاخص و پرچم جانشین امام زمان است. همه شهدا چه در زمان دفاع مقدس و چه امروز به فرمان امام خود می روند.

در پایان مراسم، مداحی توسط عباس صالحی مداح جوان شهر آبدان انجام شد و خانواده شهید سهولی تجلیل شدند.

منبع: خبرگزاری مهر