خسرو درویشی صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه زنده‌گیری پرندگان شکاری یکی از روش‌های قاچاقچیان است اظهار داشت: وجود پرندگان گران قیمت شکاری در استان بوشهر سبب شده افراد سودجو اقدام به زنده‌گیری و فروش آنها کنند که روش گرفتن این پرندگان کوخه‌نشینی نام دارد.

وی با بیان اینکه شکارچیان در زنده‌گیری پرندگانی  تیره شاهینیان اقدام می‌کنند تصریح کرد: پرندگانی که به این صورت شکار می‌شوند ازسه گونه در معرض انقراض شاهین، بهری و بالابان هستند.

رئیس اداره تنوع زیستی حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر با اشاره به اینکه ایران عضو کنوانسیون حمایت از گونه‌های در معرض انقراض است، تصریح کرد: زیست بوم این پرندگان نقاط مختلف کشور است که با سرد شدن هوا به مناطق دیگر  مهاجرت می‌کنند.

درویشی از قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس خبرداد و افزود: باتوجه به علاقمندی ساکنان کشورهای حوزه خلیج فارس به پرندگان شکاری دست‌آموز قاچاقچیان از این فرصت استفاده و پرندگان پس از زنده‌گیری به کشورهای عربی قاچاق می‌کنند.

وی با بیان اینکه صید و زنده‌گیری پرندگان شکاری بیشتر در نیمه دوم سال در استان بوشهر انجام می‌شود، افزود: ماموران حفاظت محیط زیست استان بوشهر سال قبل  ۲۵ بهله پرنده شکاری که قاچاقچیان قصد خروج آن به کشورهای عربی داشتند کشف کردند و متخلفان تحویل مقامات قضایی استان بوشهر شدند.

رئیس اداره تنوع زیستی حیات وحش اداره کل محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه پرندگان شکاری در راس هرم غذایی قرار دارند تصریح کرد: این پرندگان از نظر اکولوژیک نقش بسزایی در کنترل جانوران موذی و جوندگان و حفظ زیستگاه‌ها دارند و نابودی آنها زنجیره غذایی را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم